Jak zrobić inteligentne mieszkanie?
Inteligentne domy stają coraz bardziej powszechne. Ludzie chętnie korzystają z możliwości, które oferuje nam nowoczesna technologia. Oczywiście najlepiej wdrożyć takie rozwiązania na etapie projektu. Ale na szczęście nie jest to warunek konieczny. Sprawdźmy, w jakie elementy warto wyposażyć nasz dom, aby stał się naprawdę smart. A przy okazji zobaczmy, na jakie korzyści możemy dzięki temu liczyć.
Co oznacza pojęcie smart home? Chodzi o wykorzystanie systemu czujników oraz urządzeń elektronicznych w celu zarządzania domem i kontrolowania jego parametrów. Możemy dzięki temu nadzorować temperaturę, włączać światło czy automatycznie zaciągać rolety. Inteligentne gniazdka umożliwiają kontrolę zużycia prądu i zdalne włączanie i wyłączanie konkretnych urządzeń. Wszystkie elementy są podłączone do sieci i działają we wspólnym systemie. Możemy nim zarządzać. Najczęściej wystarczy do tego aplikacja na telefonie komórkowym. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do oświetlenia, ogrzewania i wielu innych przydatnych funkcji.
Reklama: Sprawdź najlepszy serwis z ogłoszeniami nieruchomości, kliknij tutaj nieruchomości Łódź i zobacz największą bazę ogłoszeń.
Wdrożenie takiej technologii to nie tylko wygoda, komfort czy też zdaniem niektórych zbędny luksus. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu tych możliwości, możemy znacząco obniżyć rachunki za media. Inną korzyścią jest podgląd wnętrza mieszkania podczas naszej nieobecności. Światła mogą się w takiej sytuacji zapalać automatycznie, na przykład o określonych porach. Możemy także wykorzystać algorytmy, które będą naśladować obecność domowników. Nie wspominając już o tym, że czujniki wykryją każdy ruch, a my możemy mówić przez mikrofon umieszczony w kamerze. W razie gdyby do takiego mieszkania trafił włamywacz, może się on znaleźć w dość niefortunnej sytuacji. Czujniki mogą być połączone z systemem alarmowym. Podczas urlopu o bezpieczeństwo domu mogą dbać także czujniki zalania czy inteligentne zamki.
Dodanie do mieszkania elementów smart to wygoda. Możemy z łatwością ustawić określoną temperaturę na początek dnia i automatycznie podnieść rolety. Inteligentny głośnik z asystentem puści nam ulubioną muzykę lub przeczyta nagłówki najnowszych wiadomości. Czy nie jest to przyjemna wizja rodem z filmów science-fiction?
Na jakim etapie można wdrożyć do domu inteligentny system? Wszystko zależy od tego, na jaką skalę planujemy działać. Idealnie, jeśli dopiero planujemy budowę i projektujemy przyszły dom lub mieszkanie. Możemy wówczas najlepiej ukryć przewody, czujniki oraz urządzenia. Tak by nie zajmowały dużo miejsca i stanowiły integralną część wnętrza. Z powodzeniem możemy to przeprowadzić także podczas generalnego remontu. Jeśli jednak go nie planujemy, dobrą opcją jest dodawanie elementów wyposażenia smart pojedynczo, krok po kroku. Sprawdzimy wtedy dokładnie, jak działa to, co już zamontowaliśmy. A jeśli rozwiązania się przyjmą, będziemy mogli je rozbudowywać i dodawać kolejne urządzenia. Warto śledzić nowinki w świecie technologii. Każdego miesiąca jesteśmy świadkami nowych odkryć, które przekładają się na rozwój elektroniki użytkowej w naszych domach.